Ahmet Aykaç

Ahmet Aykaç

Prof. Ahmet Aykaç ekonomi, kantitatif metotlar, istatistik, ekonometri, maliye, düşünce tarihi ve yeni kurumsal yapılar üzerine yöneticilere, Lisans üstü ve doktora öğrencilerine yıllarca dersler vermiş ve kendini bu konuları geliştirmeye adamıştır. INSEAD’da 10 sene süre ile Ekonomi Doçenti ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Ayrıca İsviçre’de IMD’de Ekonomi, Kantitatif Metotlar ve Örgütsel Davranış Profesörlüğü’nün yanı sıra, Fakülte Kurulu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, IMD’nin iki temel enstitüsünden biri olan IMI’de MBA programının yöneticiliğini yapmış ve Columbia Üniversitesi, New York Üniversitesi gibi prestijli kurumların İşletme Yüksek Lisans Fakülteleri’nde ders vermiştir. ENKA Okulları’nın kurucuları arasında yer alan Aykaç, Sabancı Üniversitesi’nde de kurucu ve Mütevelli Heyeti Başkan Vekili olarak görev yapmıştır. Ayrıca Fransa Sophia Antipolis’deki işletme okulu THESEUS Enstitüsü’nün de kuruculuğunu ve direktörlüğünü yapmıştır.

Türkiye’de genç girişimcilere yatırım yapan ilk uluslararası yatırım fonu Golden Horn Ventures’ın kurucusudur. Profesör Aykaç, çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve özel kuruluşa Yönetim Kurulu düzeyinde danışmanlık yapmakta, çeşitli eğitim kurumlarının ve Vakfın Mütevelli Heyeti’nde yer almaktadır.

Türkçe’nin yanısıra İngilizce ve Fransızca’yı da akıcı bir şekilde konuşan Ahmet Aykaç, lise eğitimini İstanbul Robert Kolaj’de tamamlamış, Yüksek Lisans derecesini Columbia Üniversitesi’nden almış, doktora çalışmalarını da burada gerçekleştirmiştir.